GPT-3 چیست؟بزرگترین جهش در دنیای هوش مصنوعی اتفاق افتاد!

این نوشته شامل آموزش ویدیویی است. برای مشاهده vpn خودتون رو روشن کنید

برای مشاهده ویدیو در یوتوب لطفا VPN خود را روشن کنید

GPT-3

در 11 ژوئن سال 2020 ورژن بتا GPT-3  توسط کمپانی Open AI عرضه شد. این شاید بزرگترین جهش در دنیای هوش مصنوعی است .شاید با خودتان فکر کنید چرا بزرگترین جهش؟ چون این بزرگترین مدل زبان طبیعی است . این مدل 10 برابر پارامتر بیشتر از بزرگترین مدل قبلی است و توسط مجموعه داده های انبوه بسیار بزرگتر آموزش دیده است. حدس زدن اینکه کل ویکی پدیا را خوانده دشوار نیست. GPT-3 همه دیکشنری ها ، کتاب ها و همه اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد ، می داند.GPT-3 می‌تواند کارهای بسیاری را بدون اینکه برای آن آموزش دیده باشد انجام دهد.مثلا می‌تواند به سوالات پاسخ دهد، ترجمه کند و حتی شعر بنویسد!کسانی که به API آن دسترسی دارند تست های عجیبی روی آن انجام دادند بیایید چند مورد از این تست ها را با هم بررسی کنیم.

GPT-3 وبلاگ می‌نویسد!

در جامعه دیجیتال  ، ما دامنه توجه بسیار ضعیفی داریم. این وضعیت مطالعه را برای اغلب افراد دشوار وغیر معمول می کند. اما این به این معنی است که اگر بخوانید ، حتی مزیت بیشتری نسبت به دیگران خواهید داشت. در جهان پر سرعت امروز ، اقدام مهمتر از خواندن یا حفظ کردن است. با استفاده فعال از دانش ، قادر خواهید بود از مهارت های جدید خود برای بهبود کار خود استفاده کنید و هر شکاف مهارتی را که با دیگران دارید برطرف کنید.

این مقاله کوتاه را من ننوشتم . این قسمتی از مقاله ی  یک وبلاگ است من فقط به فارسی ترجمه کردم. طرف جالب قضیه این است که اورجینال این مقاله توسط GPT-3 نوشته شده است. البته نوشته های او فقط در این مقاله خلاصه نشده است. او مقاله های زیادی در مورد رشد شخصی و موفقیت نوشته است.

gpt-3

GPT-3 می‌تواند محتوا تولید کند!

این سایت می‌تواند متن های ادبی و مفهومی برای اشتراک‌ گذاری در شبکه های اجتماعی برای شما تولید کند.

“Creative space is the space where you have the freedom to create”

فضای خلاق فضایی است که شما در آن می‌توانید به آزادی خلق کنید!

باور به این موضوع سخت است که چنین جمله ی مفهومی توسط یک هوش مصنوعی نوشته شده است. با هر بار بروزرسانی صفحه یک جمله تازه تولید می‌کند.بعضی از این جمله ها خیلی مفهومی و بعضی ها خیلی سخت و پیچیده است!

GPT-3 می‌تواند کد بنویسد!

در این زمینه کاربری به نام ‌ Sharif Shameem تست جالبی انجام داده است.عملکرد GPT-3 را می‌توانید در دو ویدیو زیربررسی کنید.

GPT-3 می‌تواند از شاعرها تقلید کند!

اطلاعات GPT-3 به قدری زیاد است که می تواند از سبک نوشتن نویسنده خاصی تقلید کند. من به API دسترسی ندارم ، بنابراین نمی توانم زبان فارسی را تست کنم. وقتی سطرهای زیر مولانا را به انگلیسی با ترجمه بارکس می دهیم ، هوش مصنوعی آن را به صورت زیر کامل می کند. شما از شاعری چند بیت می دهید ، او شعری می سراید که قبلاً سروده نشده است ، اما به همان سبکی که می فهمد توسط چه کسانی سروده شده است. صد ها سال پیش منظور مولانا از شعله شمع انسان بود اما GPT-3 آنقدر از اطلاعات غنی است که بدون اینکه منظور مولانا را بداند شعر جدیدی با همان مفهوم می‌نویسد.

GPT-3می‌تواند مصاحبه کند!

یک مهندس کامپیوتر آرژانتینی(Manoel Araoz) این تست را انجام داده و از GPT-3 خواسته تا مثل آلبرت انیشتین رفتار کند و با او مصاحبه کند. مصاحبه اورا برای شما ترجمه کردم.

م.آ: آلبرت انیشتین از آشنایی با شما خوشبختم . از آینده آمده ام تا شما را ملاقات کنم.

انیشتین: واقعاً؟ آینده چگونه است؟

م.آ: عالی! ما در چه سالی هستیم؟

انیشتین:ژانویه1947 در آمریکا هستیم

م.آ: نام شما آلبرت انیشتین است ، درست است؟

انیشتین: درست است

م.آ: آیا می توانم در مورد کتابی که می نویسم چند سوال از شما بپرسم؟ این در مورد ذهن بزرگ عصر ما است …

انیشتین: فکر می کنم چند دقیقه می‌توانم برای شما وقت بگذارم.

م.آ: بسیار متشکرم

انیشتین:می توانید هرچه می خواهید بپرسید.

مصاحبه اینگونه آغاز می شود و ابتدا با جزئیات داستان زندگی شخصی وی و سپس تئوری های اینشتین ادامه می یابد. به عنوان مثال ، به پاسخ او به سوال زیر توجه کنید …

م.آ: می توانید سهم خود را در دنیای علم توصیف کنید؟

انیشتین: خوب ، می توانم بگویم که من در زمینه فیزیک کمک زیادی کردم.

م.آ:لطفا کمی بیشتر توضیح دهید.

انیشتین: اول از همه ، کار من در زمینه اثر فوتوالکتریک و مکانیک کوانتوم برای پیشرفت فیزیک کوانتوم مهم بود.

م.آ: فیزیک کوانتوم به چه معناست؟ ببخشید من زیاد در فیزیک سر شاخه ندارم …

انیشتین: خب ، یک قرن پیش ما شناخت کمی از جهان داشتیم ، دانش ما درباره نحوه کار آن بود. سوال های بی پاسخ زیادی وجود داشت. به عنوان مثال ، سوالاتی از قبیل اینکه اتم از چه چیزی ساخته شده یا نور چگونه است …

تقلید از انسان ها

ممکن است با خود بگویید که این سوال ها را هر موتور جستجوی مدرنی پاسخ می‌دهد. اما آنچه که GPT-3 را متمایز می‌سازد این است که او می‌تواند از انسان ها تقلید کند و به زبان آنها با شما صحبت کند.علاوه بر این ، ابتدا او پاسخ های کلی و کوتاه می دهد. با پیشبرد گفتگو با آن ، به تدریج خود را نشان می دهد. به عبارت دیگر ، نه تنها از نظر اطلاعات بلکه از نظر رفتاری نیز از انسان ها تقلید می کند. جدا از انیشتین ، این مهندس مصاحبه فیک از GPT-3 خواست تا شخصیتهایی مانند ماری کوری ، اسحاق نیوتن ، مادر ترزا ، چارلز داروین و کلئوپاترا را بازی کند و از مصاحبه های خود با آنها شروع به تهیه کتاب کرد.

GPT-3 می‌تواند طراحی کند!

برنامه نویسی به نام Jordan Singer  افزونه ای به نام Designer برای نرم افزارFigma  نوشته که این افزونه به کمک GPT-3 می‌تواند طراحی کند.

این برنامه نویس در تستی دیگر از GPT-3 می‌خواهد که با الهام از یک سایت دیگر برای ما سایت طراحی کند

توانایی تبدیل داده های واقعی به نمودار

آموزش

می‌تواند همانند مصاحبه قبلی با تقلید از شخصیت ها موضوعات خاصی را به شما بیاموزد.شما یک معلم مجازی برای خود تعیین می کنید و از او می خواهید با گفتگو با وی ، موضوعی را که متخصص است به شما بیاموزد.

آموزش برنامه نویسی

در این تست به جای اینکه به شما برنامه ای آماده تحویل دهد کدهای آماده را به شما توضیح می‌دهد و از این طریق می‌توانید مهارت های برنامه نویسی خود را ارتقا دهید.

سوال جواب

در این تست در مورد هر موضوع دلخواهی می‌تواند برای شما امتحانی آماده کند و پاسخ هایی که به او می‌دهید را اصلاح کند و پاسخ صحیح را به شما نمایش دهد.

نمونه های زیادی از این دست تست ها وجود دارد که در این وبسایت به صورت آکادمیک نوشته و توضیح داده شده است.

خطر های هوش مصنوعی!

محققان متوجه شده اند که وقتی آنها با هوش مصنوعی یکسان با اطلاعات کتاب یا دیکشنری پر می کنند ، نتیجه ای که می گیرند بسیار متفاوت از زمانی است که با انجمن هایی مانند reddit آنها را پر می کنند. وقتی آنها را با شبکه های اجتماعی در جایی که به زبان گفتاری روزمره نزدیکتر هستند ، پر می کنند ، که اغلب آنها را مورد بحث و جهت گیری قرار می دهند ، هوش مصنوعی شروع به ساخت جملات بسیار مغرضانه ، نژادپرستانه ، جنسیتی می کند.

بنابراین ما با دستان خود تربیت نوزاد مشترک بشریت را شروع کردیم. آیا این کودک با هوش مصنوعی پس از بزرگ شدن فرزند خوبی خواهد شد یا ما را از کار بیکار خواهد کرد؟یا ما را آزار خواهد داد؟ به نظر می رسد این حداقل در حال حاضر در دست ما باشد

اما نباید فراموش کرد که

برنامه های هوش مصنوعی فاقد خودآگاهی هستند. آنها هرگز حس شوخ طبعی نخواهند داشت. آنها هرگز قادر به درک هنر ، زیبایی یا عشق نخواهند بود. آنها هرگز احساس تنهایی نخواهند کرد. آنها قادر نخواهند بود با افراد دیگر ، حیوانات یا محیط زیست همدلی کنند. آنها هرگز نمی توانند از موسیقی لذت ببرند ، عاشق شوند یا گریه کنند. پس هوش مصنوعی هرگز نمی‌تواند جای انسان را پر کند. تنها می‌تواند زندگی را برای او آسان تر کند

مهم نیست که کامپیوترهای ما چقدر در برنده شدن در بازی هایی مانند Go یا Chess تبحر دارند ، اما انسان از نظر عقلی از کامپیوتر برتر است. ما طبق قوانین این بازی ها زندگی نمی کنیم. ذهن و هوش ما خیلی خیلی برتر از آن است.

سعیدیگانه

سعیدیگانه

گیک و بنیان‌گذار و سردبیر وبسایت گیک تیوب | بلاگر و یه مهندس نرم افزار با هوشی متوسط که عاشق دنیای تکنولوژیه, کتاب زیاد میخونه, فعال حوزه تکنولوژیه, دوست داره به دیگران کمک کنه و درحال پرداخت سهمش از توسعه جامعشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا